Hanna

Hanna

USA, UK, Saksamaa 2011; lavastaja Joe Wright; stsenaristid Seth Lochhead ja David Farr; osades Saorsie Ronan, Eric Bana, Cate Blanchett, Tom Hollander, Olivia Williams, Jason Flemyng, John MacMillan, Jessica Barden

"I just missed your heart."

Kõrvalolev pilt on üks vähestest unistuslikest hetkedest filmis; Hanna on just küsinud oma isalt, agent Erik Hellerilt, kas ta võiks tutvust teha muusikaga, ta tahaks väga teada, kuidas on muusikat tunda. Hanna on nimelt üles kasvanud kuskil lumiste väljade peal onnis ega pole elu sees muud maailma näinud. Ta kütib hommiku-, lõuna- ja õhtusöögiks põhjapõtru ning riietub viimaste nahkadesse. Teda on kasvatud, ei, pigem on sünnitatud sõdur, tapja, keda on geneetiliselt muundatud mitte tundma, närvi minema, valutama jne – ning loomulikult olema tugevamate lihastega. Sündinud ja kasvatatud tapja. Kes ei tunne ühtegi emotsiooni.

Ent see ei tähenda, nagu filmis ei oleks emotsioonid nähtaval, isegi esikohal. Sest külmaverelisele tapatööle, mis Hanna maailmaastumisele järgneb, pannakse meid tõeliselt kaasa elama. Lisaks Joe Wrighti täpsele-halastamatule lavastaja- ning Alwin Kuchleri hoogsale operaatoritööle sulab nende koostatud maastikuga imehästi kokku Chemical Brothersi võimas soundtrack. Nii nagu Wrighti “Atonementis” suutis Dario Marianelli kirjutusmasinahelidest välja võluda intensiivsuse, mis lihtsalt tavainstrumentidega jäänuks saavutamata, on siin Rowlands ja Simons oma värisemapanevasse elektroonikasse kaasanud relvade, betooni, liiklusvahendite jne – ehk kogu “külma ja elutu” ümbruse – ning pannud selle elama, Hanna sisemise maastikuga ja teda ümbritseva tapva keskkonnaga kokku kõlama.

"What did your mother die of?" - "Three bullets."

Siis on meil muidugi lausa fantastilised näitlejad, kellest vaid Eric Bana jääb kogu ansamblile kahjuks alla. Kuigi ta on kurb, traagiline ja halastamatu samal ajal, ei suuda ta ülejäänute energialaenguga kaasa minna, jääb sammukese maha ja – noh, arvake ise. Cate Blanchett esitab siin juba tema poolt tuttava punapäise veidra aktsendiga mõrtsuka/agendi rolli, mida nägime juba viimases “Indiana Jonesis”. Ei mingit emotsiooni, kaastunnet, hirmu – vaid determinatsioon ja sihtmärk. Tom Hollander esitab üllatuslikult hea psühho-killeri rolli, vilistades “Devil is in the Detailsi”, vibutades verist kurikat ja nurgatagustest lapsi kimbutades: “It’s the Sandman!”. Ühesõnaga – palju super-psühhosid, kes peavad võitlema selle kõige suurema, Ultra-Psühhoga.

Kelleks on loomulikult Hanna, Saorsie Ronan. Ta on paljuski väga sarnane Blanchetti Marissale, kuid tihti tegutseb ta – vastupidiselt M-ile – hoopis teadmatusest vägivaldselt. Kogu tema teadmised pärinevad ühest entsüklopeediaköitest, mida isa talle 16 aasta jooksul on onnis ette lugenud, ning loomulikult võitluskunstide-õpikust. Puudub kontakt välisega. Inimlikuga. Pole siis ime, et ta käitub poistega suheldes ikka kui kütt, kes peab oma saagi maha murdma, et ta suhtleb kui arvuti, kes loetleb oma omadusi. Siin tuleb talle appi võõras perekond, keda ta oma põgenemisteel kohtab – kellest saavad Hannale tema esimesed sõbrad, kust talle kingitakse esimesed õrnusehetked (sest isa oli talle pakkunud vaid jahiõnne). See on ka filmi tasakaalupunkt, mis takistab “Hannal” kalduda ainult märulimaale, kus eksisteerivad vaid tapjad. Maailmas on ka muud – eks ole?? Õnneks mitte siiski liiga palju muud (armastust jne), sest “Hanna” aktsioon on – võrreldes nt “A-Rühmaga” – väga eesmärgipärane, väljapeetud, stiliseeritud – sellest ei väsi ära ega hakka ka igav. Ühesõnaga, film haarab oma tegelaskujude, aktsiooniga ning paneb isegi vahel mõtlema.

PS. Oleks nüüd hea üle vaadata ka “Kick-Ass”, kus samuti tegutseb koostöös oma isaga (Nic Cage) veelgi väiksem tapja-tüdruk, küll lõbusamas – ja ehk seetõttu ka – nihilistlikumas-küünilisemas võtmes.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s