Võmm

The Guard

Iirimaa 2011; lavastaja ja stsenarist John Michael McDonagh; osades Brendan Gleeson, Don Cheadle, Mark Strong, Liam Cunningham, Rory Keenan, Fionnula Flanagan, Katarina Cas

Filmi autori vend on Martin McDonagh, kes töötas Gleesoniga koos võrratu teose “In Bruges” kallal, milles viimane mängis heasüdamlikku palgamõrvarit. “The Guardis” kehastab Gleeson iiri seersanti Gerry Boyle’i, kes on lõbusam, karmim ja korrumpeerunu kui tema mõrvar. Kuid ükskõik keda Gleeson mängib, on juba tema kehaline kohalolek filmi elustavaks jõuks; teda on nauditav vaadata. Kuid õnneks ei piirdu McDonagh Gleesoni peale lootmisega, vaid loob värvika dialoogi, mis kujundab tegelased ja nendevahelised suhted vägagi reaalseks, kuid õnneks mitte ülemäära tõsiseks: kogu korruptsioon, narkodiilerlus jne on näidatud läbi (musta) huumori. Peamine sellise suhtumise kandja on muidugi Boyle, kes mõrva uurimise asemel läheb pigem “linna” lõbutsema; kellele parimad mõtted ilmnevad õlle ja viski taga – kes just oma võimalikult kerge suhtumise tõttu on niivõrd “hea võmm”.

"I'll go slip into something less comfortable." - Wayne Rooney

Filmi algustiitrid ja muusika meenutavad veidi “Hea, paha ja inetu” kompositsiooni ning ka lõpplahenduse võib mõningase interpreteerimise tulemusena Leone meistritööle lähendada. Sarnasust võib leida ka selles, et tähtsad ei ole mitte süžee keerdkäigud, vaid karakterite värvikus ning sündmuste pingelisus. Nii ei tehta mingit saladust põhikurikaeladest (pealikuks väga sobiv kurjakuulutav Mark Strong), vaid süvenetakse tutvustavas episoodis nende mõnevõrra koomilisse filosoofia-armastusse: kolm meest sõidavad pimedas öös ning võistlevad, kes suudab parima tsitaadi välja võluda. Enne külmaverelist politseinikumõrva.

"I love sharks. They soothe me."

Ei ole otseselt sildistatud: hea, paha ja inetu, vaid antakse dialoogi ja tegevust kaudu vihjeid, mida tegelased mõtlevad-tunnevad. Kuigi loomulikult on vältimatu üldisem sildistus vastaste vahel (Boyle, vaatamata oma kõigile pahedele, on siiski tõeline hea ja diiler Cornell tõeliselt paha), kuid tänuväärne on süvenemine pisiasjadesse, mis lubab mitmekülgsusel esile tõusta. Briti krimikomöödia eesotsas istub muidugi Guy Ritchie oma “Lock Stocki” ja “Snatchiga“, kuid õnneks ei ole “The Guardi” puhul tegemist nende jäljendamisega, vaid originaalse autoriteosega. Pealegi – kas iirlased ei solvu, kui neid inglastega võrrelda? Asi võib tuliseks minna. Minu jaoks oli “The Guard” väga nauditav kogemus – lõbus ja vahel õnnetu ja enamasti ikka pretty fucking smart.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s