Duck, You Sucker

Giu la testa

Itaalia 1971; lavastaja Sergio Leone; stsenaristid Luciano Vincenzoni, Sergio Donati ja Sergio Leone; osades Rod Steiger, James Coburn, Romolo Valli, Rik Battaglia, Antoine Saint-John, Franco Graziosi

"You taught me one thing, you Irish bastard: how to get fucked!"

Põhimõtteliselt (küll väga põhilisel, skemaatilisel tasandil) sarnane teema kui filmis “También la lluvia“: modernsus trügib peale vanale korrale igast küljest, sunnib peale oma tehnoloogiad ja muudab kohtumise vältimatult vägivaldseks. “Duck, You Sucker” on aga Leone film, nii et kunstiliselt (ja muidugi ka ajaliselt) hoopis midagi erinevat praegusest tõsisest draamafilmist, mis keskendub eelkõige sisule ja selle tõsidusele. Leone jaoks on peamine vahend esitamaks oma argumenti eelkõige just väljendus, ekspressioon, välimus, suurejooneline kokkupõrge otse kinolinal. Ja see põrge peab olema suurejooneline, nii et vaatajate silmad kirevusest särama lööksid ning kõrvad Morricone hullumeelsest muusikast ise laulma hakkaksid.

"Where there's revolotion there's confusion and when there's confusion a man who knows what he wants stands a good chance of getting it."

Filmi alguses võtab vagunitäis ülbikuid-väikekodanlasi peale Juan Miranda, kes on metsik, räpane ja loomalik. Vagun on sisustatud kui uhke salong, milles intellektuaalset paska ajada ning ennast kiita. Uhkuse-rikkuse-kodanluse-saareke keset metsikuse kõrbe. Ent pahaaimamatud snoobid ei oska karta, et tegemist on kuulsa bandiidiga ning et nad kõik kohe-kohe paljaks röövitakse. Filmi moto, “revolutsioon ei ole kunagi rahumeelne, vaid alati vägivaldne”, saab oma esimese kasutuse. Kuid mis on röövil ja revolutsioonil omavahel ühist? Võiks öelda nii, et revolutsioonil kui tegelikul sündmustejadal ei ole kavatsustega (reform, hea elu jne) suurt midagi pistmist, tegemist on esmajoones just vastasseisuga – sellel ei ole mingit vahet, mis eesmärkidega võitlusse asutakse; revolutsioon liidab sündmused ühte tagantjärele.

"I used to believe in many things, all of it! Now, I believe only in dynamite."

Vagunistseeni vaadates jäi mulje, et kujutatakse 19. sajandit, et siit saab alguse üks klassikaline vestern, kuid kui mootorrattal saabus endine IRA lõhkeaineekspert John (Sean) Mallory, hakkasid asjad sassi minema, koos tehnikaga saabus segadus ja algas suurejooneline must komöödia. Komöödia kõige paremas mõttes, kõige nihilistlikumas mõttes, komöödia, mis õõnestab kogu pakutavat tõsist sisu seetõttu, et see sisu on kõigest tühipaljas näitemäng. Sõjaline, industriaalne, võimas, tõepoolest, kuid siiski pettus, võtmetähtsusega pettus inimajaloos. Selline, mulle tundub, on Leone suhtumine uuenduslikesse (vägivaldsetesse) valitsustehnikatesse (millesse kuuluvad ka kunst, filosoofia jne), mida tema kino üritab üsna ühemõtteliselt lihtsalt õhku lasta.

"What about me?"

“Duck, You Sucker” järgneb tõsisele vesternimeistriteosele “Once Upon a Time in the West” ning eelneb tõsisele maffiasaagale “Once Upon a Time in America“, olles üks üsna veider vahelüli nende kahe vahel. Film on siiski lähedasem (kuigi ajaliselt kaugem) “Americale”, oma flaschbackidega, mis varustatud üleva-meela-kurva muusikaga, kuid mis siin kõlavad justkui paroodiad nostalgiale, praeguse tegevuse sügavamate põhjenduste kõrvaleheitmisena; oma suurejoonelise kõikehõlmavusega, mis üritab haarata kogu riiki ja isegi maailma valitsevat segaduse-kaose-tunnet. Kuid erinevalt “Americast” on see kogu suurus, võimsus veidi lohakas, mis võib olla küll taotluslik (loodetavasti), sest pole mingit kahtlust et film on meisterlik komponeeritud nii pildiliselt kui muusikaliselt. Ehk just see “võimas lohakus” (mida suudavad saavutada vaid väga täpsed lavastajad) keerab asjale teistkordse vindi peale ning lubab nautida seda groteskset, lapselikku vaatemängu, milleks on revolutsioon.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s