Police, Adjective

Politist, adjectiv

Rumeenia 2009; lavastaja ja stsenarist Corneliu Porumboiu; osades Dragos Bucur, Vlad Ivanov, Irina Saulescu, Ion Stoica

See on politseifilm. See on vaikne film. See keskendub konfliktile peategelases. See ei ole kaugeltki mitte Michael Manni või Melville’ stiilis stiilne ekraanihaaramine; see … ma ei oskagi seletada. Vaatame parem, mis filmis toimub. Rahulik, vastabiellunud politseinik Cristi Rumeeniast jälitab koolipoissi, keda kahtlustatakse narkootikumide levitamises. Cristi ei usu, et poiss on süüdi üheski suuremas kuriteos ning ei soovi mingi hinna eest teda vangi saata, kus ta veedaks 8-15 aastat. Aga seadust peab täitma … Või kas peab?

Seadus on range, ei luba selle täitjatel mõelda väljaspool seadust, käsib kõik, mis seadusest välja jääb, sinna sisse haarata, st karistada (Agambeni sissearvav väljaarvamine, mis loob seaduste alla käiva sfääri). Seadus loob inimeste elutingimused. Mis juhtub kui seadusega suhestada moraal, südametunnistus ja, eelkõige, tunded? Tekib vastuolu, sest tundesfäär on tohutult mitmetähenduslikum – või tihti üldse niivõrd laialivalguv, et tähendust ei saagi eristada.

"Ma lihtsalt jälgin auku ..."

Olles tuttav vaid ettekirjutustega, keeldudega, rangete tähendustega, on Cristi ühel õhtul koju minnes oma naise poolt vastamisi seatud lauluga, mis, nagu naine talle seletab, põhineb kujunditel (“mis oleks meri ilma päikeseta …”). Mis mõte on kujunditel, kui nad ei ütle seda, mida välja ütlevad. Kuidas neist aru saada. Mis mõte on üürata, et “elu läheb edasi …”, kui on ilmselge, et tagurpidi see liikuda ei saa? Kuid vastuseis kujunditega, retoorilise keelekasutusega, viib Cristi arusaamiseni, et igasugune keelekasutus on kujundlik, et igasugune lausung ütleb (ja teeb) rohkem, kui välja ütleb. Ja loomulikult – seadus on samuti keeleline keeld, mis tähendab … et sellele on omane mitmetähenduslikkus, ebamäärasus ja ümberkujundatavus. Kas ei peaks hoopis mitte seadusi muutma, kui need lähevad vastuollu moraalse-tunde-sfääriga.

"S-ü-d-a-m-e-t-u-n ...?"

“Südametunnistus on miski minu sees, mis takistab mul teistele kurja tegemast,” seletab Cristi oma bossile, mida ta mõtleb. Boss laseb ruumi tuua sõnaraamatu, et järgi vaadata täpne tähendus. Tegemist on filmi kulminatsiooniga ning tegeletakse sõnaseletustega … Kuid see näitab väga ilmekalt, milline on keelekasutuse tähtsus ühiskondliku elu korraldamisel, milline on domineerivate tähenduste võim seaduste elluviimisel. Pole tähtsust, mida sina mõtled, mida tunned. Sa kas lausud-tegutsed sama, mis on raamatutes kirjas või sind taandatakse perifeeriasse, millest kostuv hääl on justkui müra, arusaamatu lalin, millel ei ole ühiskondlikul tasandil mingisugust tähendust. Niisiis – hakkame tegutsema!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s