Ohutus pole tagatud

Safety Not Guaranteed

USA 2012; lavastaja Colin Trevorrow; stsenarist Derek Connolly; osades Aubrey Plaza, Mark Duplass, Jake Johnson, Karan Soni, Jenica Bergere

There’s no sense in nonsense, especially when the heat’s hot. – Vastupidi non-sense’i eristab sense’ist ainult ‘non’. Ja kui sa loed kuulutust, mis teatab: “WANTED: Someone to go back in time with. This is not a joke. You’ll get paid after we get back. Must bring your own weapons. I have only done this once before. SAFETY NOY GUARANTEED.” – paneb see tahes-tahtmata mõtlema sellele, kui peenike on piir nende kahe sõna vahel. Kuulutus on iseenesest vägagi tähenduslik, isegi siis kui tähistab ainult mõttetust, ehk kuulutaja vaimset mittekohalolu siin maailmas. Kui aga mõista kuulutust otseselt, tähendamas seda, mida ta ütleb, sõna-sõnalt (ja eeldades, et sa ei eksisteeri parasjagu ulmekirjanduse žanris), ähvardab kogu reaalselt sinu ümber eksisteeriv maailm vajuda mõttetusse, omandada eesliite ‘non-‘.

See on dilemma, millega asetatakse vastamisi “Safety” tegelased (keskeale lähenev playboy-ajakirjanik ja kaks noort vastandlikku interni): kas rebida tähendus kellegi teise maailmalt või riskida sellega, et nende endi maailm võidakse kiskuda tühjusse. Nende jaoks aga, kellele siinne eksistents ei ole sugugi niivõrd ‘sensible’ – mõistlik, mõttekas ja haaratav -, ei pea valik olema niisama lihtne. Ei pea olema “see või teine”. Maailmad sisaldavad nii ‘sense’i’ kui ka ‘non-i’. Kõige raskem eksistents, kõige keerulisem laveering ootab ees, kui sa asud selle ‘kui ka’ positsioonil. “Ajaränd on võimatu!” (“it makes no sense”); “Minu eksistents on mõttetu” (“it has no sense”). Ühest ‘non-ist’ teise minek võib luua kolmanda, uue eksistentsi, milles subjekt ehk suudab leida enesele tähendusliku/tähtsa (significant) reaalsuse. (kaks miinust teeb kokku plussi; ehk: mitte-eksistentsist luuakse eksistents.)Üheks võimalikuks teeks, viisiks, meediumiks, mille kaudu muuta mitte-eksistents täieõiguslikuks olemiseks, on Armastus: kahest, millel kummalgi ei ole oma eksistentsile õigustust, saab üks uues maailmas, mis on loodud just nende Armastuse kaudu. Ühesõnaga, ei looda mitte ainult iseennast, vaid terve uus maailm. Kuid need, kes ei ole selles suhtes sees, võivad näha kõigest seda, kuidas armastajad siit maailmast kaovad; saavad näha ainult uue maailma loomise võimalikkust, mitte seda, mis selles maailmas sisaldub. Nad peavad selle teekonna ise läbi tegema, ise sukelduma Armastusse ning sellele truuks jääma. Meie, siinpool ekraani, ja kõrvaltegelased, järvekaldal, näeme ainult haihtumist, mis jätab hinge tunde, mis ajendab tegutsema, ajendab enesest ja tuttavlikust ümbrusest välja astuma. Kuid meie jaoks oleks see juba teistsugune kogemus. Igaühe – iga kahe – jaoks erinev. Mistõttu me võimegi näha ainult sähvatust, mille tähenduses võib sisalduda ükskõik mida. Siin ei ole ohutus kunagi tagatud, ega ei saagi olla.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s