See ei ole film

In film nist

Iraan 2011; lavastajad Mojtaba Mirtahmasb ja Jafar Panahi; stsenarist Jafar Panahithis-is-not-a-film2And now, something completely different. See ei ole film, kuna lavastajal on filmide lavastamine keelatud. Teda ootab ees 6aastane vangistus ning 20aastane keeld. Tegemist on Iraaniga, mille valitsus otsustas, et Panahi puhul on tegemist nendevastase propagandistiga. Nii tulebki Panahil minna tagasi René Magritte’i kuulsa pildi-ja-kirja Ceci n’est pas une pipe/See ei ole piip juurde, ning näidata ennast kui kirja, mis viitab olematule filmile, mida kunagi olema ei saa.

Nagu Michel Foucault Magritte’i kohta kirjutas, ei võtaks ükski tervemõistuslik inimene joonistatud piipu konkreetse piibuna, mistõttu on justkui kiri ebavajalikki – “oh, kui lihtsameelne see oleks!” -, kuid, samas, tegemist siiski on piibuga: me tunneme selle ära; esimese hooga tahame öelda: see on joonistus piibust! Milline ilus piip! Nii realistlik! Aga näed, ei olegi piip …

Aga ometi, on film. Mis räägib (kunstilise, tähendusliku-tähtsa) filmitegemise võimatusest poliitilises režiimis, mis peab ennast ainuõige maailmavaate kandjaks. Milleks kritiseerida vaadet, mis on ainuõige? Kritiseerija on ju seega haige ja ohtlik ja valetaja ja nõnda edasi. Aga ometi räägib taoline “vale” palju rohkem tõtt kui Tõde. (Badiou: tõde saab teostada vaid situatsiooni toimimist õõnestades, tekitades katkestuse.)

Üritades oma tegemata jäänud filmi koduste vahenditega (vaip, teip, telefon) etendada, ütleb Panahi: “Milleks üldse teha filmi, kui seda saaks jutustada?”, laseb pea norgu, hõõrub silmi ning lahkub vaibalt. Filmi ei ole võimalik ümber jutustada (märgisüsteemide vahel valitseb paratamatult tõlkimatus); üksiku tüdruku kannatused lukustatud majas vangistuses jäävad kõigest ideeks, teostumatuks virtuaalsuseks. Kuid film on saanud filmi olulisusest; tähenduslikkusest ühiskondliku vabaduse teostajana (mitte meelelahutajana). Mitte-film on ehk sellest vaatepunktist üldse kõige tähenduslikum film.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s