Antiviral

Antiviral

Kanada, USA 2012; lavastaja ja stsenarist Brandon Cronenberg; osades Caleb Landry Jones, Sarah Gadon, Malcolm McDowell, Douglas Smith, Joe Pingueantiviral1Brandon Cronenberg sammub julgelt oma isa jälgedes, alustades karjääri keha-horroriga, mis vaatajale just kõige suuremat mugavustunnet ei sisenda. Kuid see polegi point. Tähtsaim on ebamugavus. Film on õnnestunud, kui vaatajal tekib vastureaktsioon, mis tekitab tema kehas impulsside jada, mis suunab mõtte teistmoodi liikuma. Film kui kokkupõrge vaatajaga, lahing, mis muudab eksistentsi vähem enesestmõistetavaks.

Nagu Davidi varasemates filmides, on Brandonigi esmalavastuses peategelase rollis nakkus, viirus. Kuid see viirus ei ole enam algstaadiumis, me ei näe seda levimas aina suurematele aladele ja tapmas aina enam inimesi. See viirus on juba muutunud ühiskonnale omaseks, see läbistab kogu ühiskonda ning ilma selleta ühiskond laguneks. See viirus, metafoorsel tasandil, on kuulsuse”kultuur”, mis on arenenud niikaugele, et kasvatatakse kuulsuste rakkudest steike, mis rändavad gurmaanide lauale..

Otsesel tasandil ühendavad fänne ja kuulsuseid just nimelt viirused, haigused: soovite saada herpest, mis tunduks nagu oleks saadud nimelt teie ebajumala huultelt? Aga palun, Lucas Clinic pakub nimelt kuulsuste kõige intiimsemat aspekti: nende haigusi. Haigustele on firmad välja töötanud copyright-süsteemid, omandades eksklusiivse õiguse inimesi nakatada.

Inimese kommodifikatsioon (kaubastamine)  on “Antiviralis” saanud hoopis uue mõõtme (“Kuulsused ei ole inimesed, vaid kollektiivsed hallutsinatsioonid”: kuulsus võrdubki kaup, otsene iha, mida inimestele müüa; inimlikkuse dimensioon on ammu, ammu selja taha jäetud), mis aga, kui lähemalt vaadata, paneb värisedes mõistma, ei ole sugugi nii kaugel tänapäevasest kuulsusehullusest. Tänapäevane popkultuuri-nähtus keeratud viimse piirini, muudetud horroriks. Kui kaugel on aga tung nuuskida välja kuulsuse iga eraeludetail sellest, et tahta teda sõna otseses mõttes ära süüa? Täielik osadus mitte enam ainult tema elust, vaid ka temast, tema kehast. Ei tundu sugugi nii võimatu. Puuduva inimlikkuse, inimsuse dimensioon meis endis, seatud meile otse silme ette.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s